Stomatológia Zdravie

Zubní kaz a příčiny jeho vzniku

Zubní kaz patří mezi nejčastější onemocnění zubů. Výskyt kazů v ústní dutině trápí značnou část světové populace. Nezáleží přitom na věku – postihují jak malé děti, tak i dospělé. I když nám od mala naši rodiče radili, abychom si zuby myli vícekrát za den a opravdu podstivo, ani správná péče nedokáže v mnoha případech vzniku kazu zabránit. Vzniká z několika příčin, o kterých byste rozhodně měli vědět. Informace jsou často krát důležitým zdrojem prevence.


Příčiny, proč se zubní kaz v ústní dutině objevuje


Zubní kaz lze zařadit mezi onemocnění, které mají infekční charakter. Vzniká díky bakteriím, které se v nacházejí v ústech. Přirozené prostředí pro tyto bakterie představuje plak, který vzniká jako přirozená reakce na zbytky jídel, které se v našich ústech po konzumaci zachytávají a koncentrují na určitém místě. Pokud není plak odstraňován, představuje ideální místo pro tyto bakterie. Zubní kaz vzniká tak, že bakterie rozkládají cukry, které přijmou ze zubního povlaky na kyseliny, které mají na zubní sklovinu negativní dopad – narušují ji, čehož výsledkem je zubní kaz.

Zubní kaz a dědičnost

 

Genetika a zubní kaz
Důvody vzniku zubního kazu

Genetika má také na zuby vliv. Názory odborníků na tuto problematiku se však v mnoha směrech rozcházejí. Někteří tvrdí, že genetika nemá na zubní kaz vliv, jiní jsou zase zastánci toho, že pokud nadměrným vznikem zubních kazů trpěli i naši předkové, automaticky to postihne i nás. Pokud už je pravda jakákoliv, jedno je však jisté – dědičnost má vliv na kvalitu vašich zubů. Na vznik zubního kazu se podepisuje hlavně to, jak k jejich ošetřování přistupujete.


Co dělat v případě, když vás začne trápit zubní kaz


Nejlepším způsobem, jak se vzniku zubního kazu vyhnout, je včasná prevence. Pravidelnost zubní hygieny závisí hlavně na vás – zuby je optimálně čistit minimálně 2-krát za den. Avšak kromě pravidelnosti si dejte pozor i na správnou techniku ​​čištění zubů. Kromě měkkého zubního kartáčku využívejte i zubní nitě, čistič jazyka či ústní vody. Nejhorší alternativou je již existující zubní kaz, který v začátcích prakticky nebolí. Avšak až když vznikne zánět, začne zub bolet. Zubní kaz dokáže způsobit mnoho nepříjemnosti, návštěvu lékaře tedy neodkládejte a vyhledejte ho čím dříve. Vyhnete se nejen možné ztrátě zubu, ale i jiným zdravotním komplikacím. Na stránce www.duvodkusmevu.sk najdete množství zajímavých informací o problematice zubů, ale rovněž kontakt na zubní specialisty, kteří vám v případě problematických zubů podají pomocnou ruku.